Pozycjonowanie, nazywane inaczej SEO czyli optymalizacją pod kątem wyszukiwarki internetowej, to zespół działań zmierzających do tego, aby umieścić daną stronę internetową w pierwszej odsłonie wyników wyszukiwania na konkretne słowa kluczowe. Innymi słowy:

Poszukujemy butów na lato, wpisujemy więc w wyszukiwarkę: buty na lato, japonki lub sandały. Często dodamy do tego jeszcze sklep online jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem lub markę jeśli posiadamy jakąś ulubioną.

Wyszukiwarka wyświetli nam listę stron internetowych odpowiadających kryteriom naszego wyszukiwania, a więc w dużej mierze tych, na których w tekstach pojawia się ta fraza.

Założymy, że firma zajmująca się SEO ma klienta, który zajmuje się produkcją japonek. Wówczas zadaniem pozycjonera jest podjęcie takich działań, aby strona jego klienta przebiła konkurencję i wyświetliła się w pierwszej dziesiątce, albo jeszcze lepiej na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania, w momencie gdy wpiszemy hasła: buty na lato, japonki, japonki sklep online, itp.