Czym jest druk 3D?

 

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczałby, że tak powszechny stanie się druk 3D. Drukarka zezwalająca na druk w tej technologii jest skomplikowanym urządzeniem, jednakże dostępnym. Znaleźć ją można między innymi u Envisiontec , będącego producentem sprzętu do druku 3D. Drukarka, która używana jest do druku profesjonalnego znacznie różni się od tej, wykorzystywanej hobbystycznie. Jest zdecydowanie droższa, ale i posiada więcej funkcji, które nie są potrzebne podczas druku w domu.

 

1154484_960_720(1)
Sam druk przy pomocy drukarek 3D wykorzystywany jest obecnie w:

  • Branży przemysłowej (do druku prototypów części maszyn);
  • Branży lotniczej i motoryzacyjnej;
  • Medycynie (do druku implantów);
  • Życiu codziennym (do druku zabawek, przedmiotów codziennego użytku).

Urządzenia zajmujące się drukiem 3D – drukarki – ściśle współpracują z komputerem (drukują projekt, który został przy jego pomocy zaprojektowany). Drukarki 3D do druku używają przeróżnych materiałów, a wśród nich znajduje się:

  • Plastik;
  • Ceramika;
  • a nawet… Metal!

Na czym polega druk 3D przy wykorzystaniu drukarek 3D?

Drukarka 3d jest coraz bardziej popularna.1154484_960_720(6)

3D Drukarka.


Na układaniu plastiku, ceramiki lub metalu na stole drukarki 3D, na podstawie projektu przygotowanego przy pomocy komputera (najczęściej powstają one w programie AutoCAD, z którego eksportowane są do innych formatów, obsługiwanych przez posiadaną przez nas drukarkę).

Komu zawdzięczamy powstanie drukarek 3D?
Za twórcę druku drukarek 3D uważa się Charles’a Hull’a, który w 1986 roku stworzył pierwszą z nich i rozpoczął jej sprzedaż przy pomocy swojej firmy. Ciekawostką może być fakt, że pierwszym przedmiotem, który przy jej pomocy wyprodukował była filiżanka. Sam druk 3D (jak i drukarki do niego przeznaczone) rozpowszechnione zostały niedawno.