E-mail marketing czy SPAM?

O marketingu via poczta elektroniczna mówiono kiedyś, że jest to najskuteczniejsza forma reklamy. Dziś 90% wiadomości marketingowych trafia do SPAMU, najczęściej wynika to jednak z nieumiejętnie budowanych przekazów marketingowych, bardziej niż z skuteczności filtrów poczty. Najczęstsze bariery tego typu marketingu to:

1. Ustawa o GIODO, która zabrania przesyłania użytkownikom informacji, który nie zamówili. Jednak de facto wygląda to tak, że zapisując się na forum czy dokonując zakupów zgadzamy się na wykorzystanie naszego adresu przez firmę oraz jej partnerów, a to stanowi pole do legalnej wymiany adresów mailingowych.

2. Filtry skrzynek e-mail. Jedne są lepsze, drugie gorsze, ale dziś niemal każda skrzynka udostępnia swoim użytkownikom możliwość filtrowania informacji oraz przypisywania ich do SPAM-u.

3. Nieprawidłowo zbudowany przekaz. Grunt to budować odpowiednią historie, dziś storytelling jest jednym z bardziej podkreślanych trendów w e-mail marketingu. Drugą istotną kwestią jest wysyłanie e-maili do faktycznie zainteresowanych użytkowników. Nie chodzi o ilość, ale jakość i o tej zasadzie często zapominają firmy prowadzące ten rodzaj działalności.