Co to jest reklama RTB?

Reklama RTB to jedna z najnowszych form reklamy oferowanych przez Internet. RTB jest to skrót od angielskiej nazwy: Real Time Bidding. Jest to nic innego jak w pełni automatyczny system kupna reklamy w czasie rzeczywistym. Takie zakupy odbywają się w systemie aukcyjnym.

Jak to działa?

Użytkownik odwiedza stronę internetową, system rejestruje wejście i w tym momencie otwiera licytację wszystkich dostępnych powierzchni reklamowych. Ostatecznie wyświetli się reklama tego reklamodawcy, który zdecydował się najwięcej za nią zapłacić. Cały proces ma miejsce w czasie rzeczywistym i trwa około 75 milisekund.

Jakie są korzyści z RTB?

Największą korzyścią z RTB jest niemal pełna kontrola reklamodawcy nad tym do kogo trafia przekaz. Kupuje on bowiem uwagę konkretnego użytkownika zainteresowanego tematyką strony, na którą wszedł. Zwiększa to zdecydowanie skuteczność takiej reklamy. Efektem RTB jest również pojawienie się nowej formy e-marketingu – retargetingu, czyli prób powtórnego zainteresowania marką osób, które już raz wykazały zainteresowanie nią.