Rodzaje reklam na YouTube

YouTube ma ponad miliard użytkowników, a to oznacza, że z tej platformy korzysta ponad 1/3 wszystkich użytkowników internetu. Jak widać jest to miejsce, w którym można łatwo dotrzeć do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Google (właściciel YouTuba) oferuje nam kilka różnorodnych formatów reklam a oto ich katalog:

Reklama displayowa  – wyświetlana jest w przeważającej części nad filmem oraz powyżej listy propozycji, może mieć rozmiary 300 x 250 lub 300 x 60. Zdarza się, że ten rodzaj reklamy wyświetla się również poniżej filmu – zależne jest to od rozmiaru odtwarzacza, jaki preferujemy na swoim komputerze.

Nakładki reklamowe – mniej lub bardziej przeźroczyste, wyświetlające się w dolnej części odtwarzacza na powierzchni około 20%. Mogą mieć podstać tekstu lub grafiki. Ich rozmiary to 486×60 oraz 728 x 90. Dostępne jedynie na komputerach.

Reklamy wideo możliwe do pominięcia  – reklamy wideo wyświetlane w odtwarzaczu, które po 5 sekundach ich trwania użytkownik może je pominąć. Docierają zarówno do użytkowników komputerów, jak i urządzeń mobilnych.

Zwykłe i długie reklamy wideo niemożliwe do pominięcia – tego typu reklamy wideo wyświetlane są w odtwarzaczu, użytkownik chcąc obejrzeć film musi obejrzeć całą reklamę. Mogą mieć maksymalnie 30 sekund długości. Wyświetlają się tak na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.

Karty sponsorowane  – wyświetlają się w treści filmu, mogą mieć różny rozmiar oraz poprzez ikonę obejrzeć karty filmu, mogą też obejrzeć jego zajawkę. Wyświetlane na urządzeniach mobilnych oraz komputerach.